SPAT/Polski S.W.A.T

Moderatorzy: Królik, Foka, Escalon

SPAT/Polski S.W.A.T

Postprzez Ptasiek » 15 gru 2005, o 02:05

jak w temacie czy polski, warszawski S.P.A.T. to to samo lub odpowiednik S.W.A.T-u?
co do drugiej czesci posta i bardzej na temat to ja staram sie odwzorowac Warszawskie At tylko nigdzi enie mogie znalezc tych nowych niebieskawych kombinwezonow...

pierwszy temat dajcie mu pozyc:)
8)
Ptasiek
st. sierżant sztabowy

Postprzez dzikki » 15 gru 2005, o 08:42

http://www.strojemoro.pl/
Jak chcesz to ciekawy granat mają w tej firmie. Robią dobre kombinezony i możesz sporo rzeczy w nich pododawać.
dzikki
podporucznik

Postprzez Foka » 15 gru 2005, o 16:51

Do weekendu mam zamiar napisać krótkie poradniki dot. SPAT i SWAT.

Ale co do Twojego pytania - ogólnie SPAPy są odpowiendikami SWATów. Są to specjalne pododdziały policji przeznaczone do zadań trudniejszych niż te, do których są przeznaczone regularne jednostki - aresztowania wysokiego ryzyka, alarmy bombowe, ochrona VIPów, ochorna imprez masowych itp (choć co do tego ostatniego są różne zdania). Do reformy administracyjnej w Polsce SPAPy idstnaiły w komendach wojewódzkich. Ustawa o policji przewiduje istnienie SPAPów na poziomie komend woj., więc po podziale kraju na nowe województwa formalnie niektóre oddziały SPAP powinny przestać istnieć. Tak powstały GRPy - Grupy Realizacyjne Policji. W większości sa to odpowiedniki "part time SWAT". Są to funkcjonariusze na codzień pełniący obowiązki w swoich wydziałach (kryminalny, drogówka itd). Po godzinach służby ćwiczą "realizacje specjalne" i w momencie kiedy sytuacja wymaga specjalnych umiejętności, ale nie jest na tyle poważna, żeby wzywać wojewódzki SPAP zwoływana jest GRP.

Jeśli chodzi o warszawskie AT masz do wyboru SPAP komendy stołecznej i ZOA (Zarząd Operacji Antyterrorystycznych) - jednostkę ogólno polską. Nie pamiętam teraz czy nadal istnieje wydzielony pododdział ochrony Okęcia, ale chyba nie, i zajmuje się tym Straż Graniczna.
ZOA jest lepiej wyposażona i chyba lepiej wyszkolana od SPAPu. Bardziej szczegółowo o sprzęcie i wyposarzeniu później. Niektóre SPAPy nadal używają "plamiaków" ale już się od nich odchodzi i większość z nich chodzi w czarnych kombinezonach (ZOA w ciemnogranatowych).
Foka
Moderator

Postprzez Ptasiek » 16 gru 2005, o 00:11

Foka napisał(a):(ZOA w ciemnogranatowych).

taki sobie wlasnie cche zamowic:)
aha i dzieks za info:)
Ptasiek
st. sierżant sztabowy

Postprzez ORKAN_Hubert » 27 gru 2005, o 19:28

Niedawno w piśmie ,,Broń i Amunicja" byl świetny artykul Irka Chloupka o ZOA, zdjęcia Andrzeja Kruglera. Polecam.

A dla tych co nie czytali, stoleczny SPAP ostatecznie stal się Zarządem Operacji Antyterrorystycznych, podporządkowanym komendzie glównej. Natomiast komenda stoleczna ma swój Wydzial Realizacyjny.
ORKAN_Hubert
rekrut

Postprzez hormon » 4 sty 2006, o 02:23

Zgadza się a dodam że o ile się dobrze orientuję {aczkolwiek mogę się mylić...} Wydział Realizacji organizacyjnie podpada pod CBŚ :twisted: 8)
...TWOJA ŚMIERĆ TO MOJE ŻYCIE...
LCpl 3rd.Plt.Bravo Comp.
hormon
zielenina

Postprzez ORKAN_Hubert » 4 sty 2006, o 10:50

hormon napisał(a):Zgadza się a dodam że o ile się dobrze orientuję {aczkolwiek mogę się mylić...} Wydział Realizacji organizacyjnie podpada pod CBŚ :twisted: 8)

Bzdury gadasz. CBŚ ma własną centralną grupę realizacyjną i kilka lokalnych, ale to już inna bajka.
ORKAN_Hubert
rekrut

Postprzez Agent » 15 mar 2006, o 19:41

Dla zainteresowanych Wawa - Miasto Stołe nie Woj. Mazowieckie nie ma swojego CBS od AT. Te sprawy podlegają warszawskiemu wydziałowi ATK i Z.
Agent
kapral

Postprzez ORKAN_Hubert » 15 mar 2006, o 20:22

Agent, możesz wyjaśnić co chciałes nam przekazać, bo z tego słowotoku nic logicznego nie wynika.
ORKAN_Hubert
rekrut

Postprzez Agent » 15 mar 2006, o 21:05

Przepraszam faktycznie bełkot - w mieście stołecznym Warszawie za sprawy terroru krym. i terroryzmu odpowiada Wydział Aktów Terroru Krym. i Zabójstw. Inne duże wojewódzkie miasta w większości - posiadają delegarury CBŚ i pododziały realizacyjne im podległe. Warszawa swojego stołecznego CBŚ nie ma.
tyle ad vocem waszej dawnej dyskusji
Agent
kapral

Postprzez M.KOVAL » 30 mar 2006, o 14:11

pewnie to oczywiste ale dla jasności:
ZOA wchodzi obecnie w skład Biura Główny Sztab Policji Komendy Głownej
Obrazek
M.KOVAL
master of jojo

Postprzez xxxFENCExxx » 14 kwi 2006, o 21:37

a ja w sprawie tych "plamiaków"co sie od nich odchodzi.
Jak się właściwie nazywa ten wzór? (wyglada prawie jak flecktarn)
A za informacje gdzie można by kupic coś takiego - ozłocę!
xxxFENCExxx
kapral

Postprzez Foka » 19 kwi 2006, o 10:21

xxxFENCExxx napisał(a):a ja w sprawie tych "plamiaków"co sie od nich odchodzi.
Jak się właściwie nazywa ten wzór? (wyglada prawie jak flecktarn)
Wszyscy na to mówia plamiak. W tabeli przydziałów nazywa się to "kombinezon antyterrorysty", więc pewnie pod taką sama nazwą są i czarne, i granatowe.

xxxFENCExxx napisał(a):A za informacje gdzie można by kupic coś takiego - ozłocę!
Trzeba duuużo szczęścia, żeby upolować. Ja trafiłem na allegro.
Foka
Moderator

Postprzez Księżniczka » 7 maja 2006, o 13:12

I tu się Foka mylisz.

Ten kombinezon zwany "plamiakiem" występuje również jako "plamiak AT" a w nomenklaturze bardziej fachowej "metro flecktarn" (tak FENCE - owszem: flecktarn).

W sumie to oczywiste, ale napiszę że nazwy te nie są używane do określenia czarnych czy niebieskich GŁADKICH kombinezonów - (naturalne skoro nie posiadają one plam)
Dodam jeszcze że sama nazwa Flecktarn pochodzi od niem. "fleck" = "plama". Stąd też prawdopodobnie polska nazwa "plamiak"

FENCE napisał(a):A za informacje gdzie można by kupic coś takiego - ozłocę!
eeee.... Księżniczkę ozłocisz? Księżniczki złota nie potrzebują :wink:
Obrazek Panzertape już nie potrzebna
Księżniczka
sierżant

Postprzez Foka » 8 maja 2006, o 15:40

Ja tam na rozporządzeniach widziałem jak wyżej.
Foka
Moderator

Postprzez broken_arrow » 28 gru 2006, o 11:57

Plamiak to kombinezon wzór AT 1 i tylko tak oficjalnie figuruje w papierach Policji.
Granat to AT2 swoją drogą zapraszam na specops (w giełde) są do kupienia.
A czarny (najnowszy) to wzór AT3
broken_arrow
zielenina

Postprzez Foka » 28 gru 2006, o 14:27

broken_arrow napisał(a):Granat to AT2 swoją drogą zapraszam na specops (w giełde) są do kupienia.
Który można było zobaczyć na mnie na Nimrodzie ;)
Foka
Moderator

Powrót do Rekonstrukcja AT